🦘 Kangur Matematyczny 2024 🦘
Klasę czwartą reprezentowali: Marcelina, Oliwka i Paweł. Mamy nadzieję że wszystkim uczestnikom dobrze poszło😉.
Lapbooki klasy 4
Podział w danym stosunku, w klasie 8
W poniedziałek na lekcji matematyki prowadziliśmy eksperymenty. Aby lepiej zrozumieć podział proporcjonalny. Mąkę oraz kaszę mieszaliśmy w stosunku 1:2 czy też 3:5 używając do tego różnych miarek. Były nimi kubki, literatki, łyżka, pojemnik po jogurcie, miarka do odmierzania leków, pojemnik od lakieru. Dzieliliśmy także proporcjonalnie, z użyciem linijki, wstążki czy sznurek.
Lapbooki klasa VI
Płatek
śniegu a matematyka
Płatki śniegu należą do najpiękniejszych i najbardziej wyjątkowych zjawisk przyrody. Wzbudzają zachwyt. Matematyczne aspekty piękna śnieżynek wiążą się oczywiście z ich kształtem Płatki śniegu są sześciokątne jak komórki miodowego plastra. Czy wytwarzają je mieszkające w chmurach lodowe pszczoły? Raczej nie, ale w niebie i na ziemi prawa fizyki są takie same. Każdy, ale to absolutnie każdy płatek śniegu ma sześć ramion. Kształt heksagonalny, czyli sześciokątny (heksagon – sześciokąt), przyjmują wszystkie struktury wody w temperaturze ujemnej, w tym szron, szadź i oczywiście – płatki śniegu.
Śnieżynki są symetryczne, posiadają sześć osi symetrii.
W 1904 roku szwedzki matematyk Helge von Koch
skonstruował dziwną figurę, powstałą z trójkąta równobocznego, która
kształtem zbliżona jest do płatka śniegu. Koch metodycznie dokonywał podziałów
boków trójkąta na trzy części i nakładał na środkowy odcinek kolejny
trójkąt równoboczny, trzykrotnie mniejszy od poprzedniego, o podstawie równej
długości odcinka uzyskanego z podziału boku.
Proces ten może być powtarzany nieskończenie wiele razy, a jego efektem jest uzyskanie figury nazywanej płatkiem śniegu bądź płatkiem Kocha, o brzegu zwanym krzywą Kocha.
Płatki śniegu zebrane w większą strukturę mogą tworzyć kulę – w matematyce bryłę obrotową powstałą w wyniku obrotu koła lub półkola względem prostej zawierającej jego średnicę. Mamy nadzieję ze wkrótce uda się wam ulepić największą kulę - Kulę gigant oraz super oryginalnego bałwana, oczywiście zbudowanego ze śnieżnych kul. Zachęcamy do nadsyłania zdjęć, filmików i wrzucenia ich na uczniowskiego bloga (na zdjęciu obok śnieżnego obiektu musi znajdować się także jego wykonawca). Matematyczne nagrody czekają i dodatkowe punkciki…
Dzień tabliczki mnożenia tuż, tuż.
Koleżanki i koledzy czas przypomnieć tabliczkę mnożenia.😉
Gratulacje dla Patryka Żywiczyńskiego!
9 listopada 2023r. w naszej szkole odbył się konkurs przedmiotowy z matematyki, Patrykowi udało się zakwalifikować do etapu rejonowego tego konkursu.
Życzymy powodzenia w kolejnym etapie.
🦉Dzień Tabliczki Mnożenia🦉
Egzaminatorami byli Marcelina Raszka, Jan Szymański oraz Paweł Wabiszak. Uczniowie byli przez nich przepytywani tabliczki mnożenia.
Za dobrze odpowiedziane 5 pytań otrzymywali pyszną babeczkę, przygotowaną przez panią Anetę Sikorską, której za to bardzo dziękujemy oraz certyfikat za którego można dostać +2 punkty do najbliższej pracy klasowej z matematyki. Dodatkowo uczniowie mogli dostać lizaka 🍭 za dobrze zrobione 5 przykładów na karteczce.
1 komentarz:
Prześlij komentarz